Haber

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton: Putin blöf yapmıyor olabilir

YENİ ABD Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararının bir blöf olmayabileceğini kaydetti.

CNN televizyonuna konuşan Donald Trump döneminin Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Putin’in daha önce de nükleer silahları tehdit olarak kullandığını belirterek, “Ancak burada blöf yapmıyor olabilir. Aslında taktik nükleer yerleştirebiliyor. Beyaz Rusya’da silahlar.” söz konusu.

Bolton, bir zamanlar Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan Beyaz Rusya’nın Rusya tarafından “geri alınabileceği” konusuna yeterince dikkat gösterilmediğini belirterek, “Ancak askeri olarak (Putin) geri alınsa bile pek bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Çünkü Kaliningrad’da kapsamlı nükleer malzemeler, füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları ve savaş başlıkları olduğunu biliyoruz.” dedi.

ABD’nin 2019’da geri çektiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF) ihlal eden Rusya’nın Kaliningrad’da füzeleri olduğunu belirten Bolton, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla Rusya’nın Kaliningrad’da halihazırda sahip olduğu yetenekler en tehdit edici olanı. Bazı taktik nükleer silahları hareket ettirme ve bununla ilgili kurallar geliştirme fikrinin bu dengeyi değiştireceğini düşünmüyorum.”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 25 Mart’ta Belarus’a taktik nükleer silah yerleştireceklerini açıklayarak, “Bunu nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusundaki uluslararası yükümlülüklerimizi ihlal etmeden yapacağız.” dedi.

NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın kararını “sorumsuz” bulduklarını belirtirken, ABD gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, Putin’in nükleer silah kullanacağına dair herhangi bir işaret görmediklerini söyledi.

haberbaskale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu