Ekonomi

Lagarde: Ekonominin zayıf kalması bekleniyor

Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) piyasa beklentileri doğrultusunda 3 ana politika faizini sabit tutmasının ardından Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Lagarde, “Faiz oranlarının yeterince uzun bir süre mevcut seviyelerde tutulmasının, enflasyonun zamanında hedeflenen seviyeye dönmesine önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz. “Gelecekteki kararlarımız, politika faizlerimizin gerektiği sürece yeterince kısıtlayıcı seviyelerde kalmasını sağlayacaktır.”İfadesini kullandı.

Lagarde, Avrupa ekonomisindeki mevcut durumun zayıf kalmaya devam ettiğini belirtti. “Ancak Avro Bölgesi’nde enflasyonun daha da düşmesi, reel hane halkı gelirlerinin toparlanması ve ihracata olan talebin artmasıyla birlikte ekonominin önümüzdeki yıllarda güçlenmesi bekleniyor.”söz konusu.

Bölgede enflasyonun yüzde 4,3’e gerilediğini hatırlatan Lagarde, önümüzdeki dönemde enflasyonun elektrik ve gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle daha da düşmesi beklense de halen yüksek seviyede olduğunu kaydetti.

Lagarde, “Enflasyonun çok uzun bir süre çok yüksek kalması ve yurt içi fiyat baskılarının güçlü kalması bekleniyor.”değerlendirmesini yaptı.

Lagarde, yüksek faiz oranlarının etkilerinin ekonomiye yayıldığını belirtti. “Ekonomi muhtemelen bu yılın geri kalanında zayıf kalacak, ancak enflasyon daha da düştükçe gerçek hane halkı gelirleri toparlanıyor.”dedi.

Lagarde, enerji krizinin etkileri azaldıkça hükümetlerin elektrik maliyetlerine yönelik kamu desteğini azaltmaya devam etmesi gerektiğini belirtti. “Bu, daha da sıkı para politikası gerektirecek orta vadeli enflasyonist baskıların artmasını önlemek için gerekli.”söz konusu.

”Uzun vadeli enflasyon beklentilerine ilişkin göstergeler ağırlıklı olarak yüzde 2 civarında ancak bazı göstergeler yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor. “Küresel ekonomi zayıf görünüyor”Yorum yapan Lagarde, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Ukrayna ve Ortadoğu’daki savaş ortamı temel jeopolitik riskler oluşturuyor. Bunlar (riskler) şirketlerin ve hane halklarının kendilerine olan güvenlerini kaybetmelerine, geleceğe yönelik belirsizliklerin artmasına ve büyümenin daha da azalmasına neden olabilir. Enflasyonun çok uzun süre çok yüksek kalması ve yurt içi “Fiyat baskılarının güçlü kalması bekleniyor. Aynı zamanda güçlü baz etkileri de dahil olmak üzere Eylül ayında enflasyonda ciddi bir düşüş yaşandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu